Aktuality

Mesiac október bude pre Fakultu dramatických umení už tradične patriť obľúbenému divadelnému festivalu ARTORIUM. Srdečne vás pozývame na 12. ročník medzinárodného divadelného festivalu vysokých umeleckých škôl, ktorého podtitulom bude tento rok heslo „SPOJENIE“. Študenti pociťujúc výraznú polarizáciu spoločnosti, vnímajúc ťažkosti rozbehnúť umenie po pandémii začali polemizovať, či reštart umenia minulý rok vôbec prebehol. Opierajúc sa o to, že umenie ponúka priestor na diskusiu, že má potenciál spájať ľudí a poukazovať na dôležité hodnoty v našej spoločnosti, študenti otvoria tento rok otázku spájania ľudí s umením, umenia s umením a ľudí s ľuďmi.

Podujatie sa uskutoční 17. až 20. 10. 2022 v priestoroch Fakulty dramatických umení, Akadémie umení v Banskej Bystrici.

Tohtoročný program Artoria ponúka rozmanitý výber podujatí s výraznou medzinárodnou účasťou. Okrem hlavného časti v podobe divadelných predstavení, sa môžu diváci tešiť na premietania dokumentárnych filmov, animovaných filmov z festivalu Anča, výtvarnú výstavu, husľový koncert a každovečerný zábavný „off-program“ v novootvorenom Klube Kalakuta (Bývalý Klub HaD).

Vstup na všetky predstavenia, workshopy a sprievodné podujatia je voľný. Rezervácia miest na predstavenia je možná len pre verejnosť a to priamo na mieste konania festivalu a v daný deň predstavenia.

Tento rok na festival prijali pozvanie univerzity:

• Accademia Teatro Dimitri (Švajčiarsko)
• Kyiv National I.K. Karpenko-Kary Theatre, Cinema and Television University (Ukrajina)
• Academy of Arts, Novi Sad (Srbsko)
• Academy of Theatre, Film and Television (Slovinsko)
• National Academy of Theatre Arts in Krakow
• National Academy of Theatre Arts in Krakow, Wroclaw branch (Poľsko)
• Vysoká škola múzických umení, Bratislava (Slovensko)

Nakoľko ide o festival s medzinárodnou účasťou, predstavenia budú obsahovať titulky v anglickom jazyku. Diskusie budú podľa potreby tlmočené aj do slovenského jazyka.

Neodmysliteľnou súčasťou festivalu sú diskusie po predstaveniach a workshopy renomovaných lektorov. Prvý začne dvojdňový workshop s názvom, Tvorba začínajúca improvizáciou a pozorovaním, ktorý povedie Isabella Giampaolo, absolventka Akadémie divadla vo Švajčiarksku. V utorok začne trojdňový workshop – Tvorivá dielňa pre hercov, tanečníkov a hudobníkov, pod vedením talianského herca a zakladateľ výskumného divadla AteliercuncheoN - Andrea Benaglia. Festival uzatvorí jednodňový workshop svetelného dizajnu v CNK Záhrada, pod vedením svetelného dizajnéra, architekta a scénografa – Jána Ptačina.

Na workshopy je potrebné sa prihlásiť v predstihu na mailovú adresu This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. (predmet „workshop“).

Všetky potrebné informácie, program a aktuálne dianie nájdete na sociálnych sieťach a na našej webovej stránke www.artorium.aku.sk

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, hlavný partner projektu