Artorium

WORKSHOP_Personal training 

17.10.2023 I 10:00 - 16:00

CHCEM SA PRIHLÁSIŤ


Performance training zachytáva princípy fungovania efektívnych cvičení, ktoré uľahčia hercovi prácu s fyzickým konaním. Zahŕňa potrebu formovať nervové dráhy pre spôsobilosť konať protichodne, metódu prepájania hemisfér pre rozšírenie možností ovládania paralelných akcií. Účastníci si budú môcť prakticky vyskúšať postupy hľadania fyzického konania z rôznych zdrojov a jeho funkčnú analýzu. Zaujíma nás rovnako podchytenie jedinečnosti pohybu performera - autentická podoba a prirodzenosť jeho pohybu. Aké konanie prináša herec vo svojej základnej fyzikalite a aké je jeho využitie v rámci inscenačného procesu?

Čo na workshop?

Pohodlné oblečenie, prípadne nejakú aktuálnu textovú predlohu, s ktorou pracujete.

O lektorke:

Júlia Rázusová je divadelná režisérka, ktorá pôsobí na nezávislej scéne ako aj v zriaďovaných divadlách na Slovensku a v Českej republike. Je absolventkou v odbore réžia na DF VŠMU v Bratislave a FF Prešovskej univerzity, momentálne doktorandkou na KALD DAMU v Prahe zaoberajúca sa dialógom fyzického konania a textu. V rámci štúdia na VŠMU absolvovala študijný pobyt na Rose Bruford College v Londýne. Jej režijný rukopis vykazuje znaky fyzického a experimentálneho divadla. Prináša výrazne osobitý prístup, v ktorom dominuje jasne formulovaný autorský názor. V rokoch 2013-2020 pôsobila ako umelecká šéfka Prešovského národného divadla. V roku 2020 spoluzaložila divadelné zoskupenie Slzy Janka Borodáča, ktoré sa popri experimentálnej tvorbe venuje skúmaniu divadelných techník a metód. Jej diela sú uvádzané v slovenských a českých divadlách ako aj na medzinárodných festivaloch (Česká republika, Poľsko, Litva, Francúzsko, Turecko, Fínsko, Portugalsko, a pod.). Získala a bola nominovaná na viaceré medzinárodné i domáce ocenenia. Je dvojnásobnou laureátkou ocenenia DOSKY za najlepšiu réžiu. V roku 2018 za inscenáciu Znovuzjednotenie Kóreí (Štátne divadlo Košice), v roku 2019 za inscenáciu Moral Insanity (Prešovské národné divadlo), ktorá svojim tvorcom vyniesla víťazstvo hneď v piatich kategóriách cien DOSKY aj Grand Prix festivalu Nová dráma/New drama, v roku 2022 – Grand Prix, International Festival of Mono-Performances “Atspindys”. Žije v Prešove, je mamou troch detí.

 

 

 

WORKSHOP_Vamos a Bailar Latino

18.10.2023 I 9:00 - 16:00

CHCEM SA PRIHLÁSIŤ

Workshop bude zahŕňať dva tanečné štýly t.j. Salsa a Bachata. Ukážeme si ako sa tancuje Salsa Portoriko a Salsa Cubana, pri ktorej sa necháme vtiahnuť do kruhu tanečnej show Rueda de Casino. V súvislosti s Bachatou sa zameriame na sensuálne prvky s malou ochutnávkou tradičnej Dominikánskej Bachaty.

Požiadavky na dielňu:

Na tento workshop si pripravte pohodlné športové oblečenie, obuv s hladkou podrážkou, fľašu vody a dobru náladu.

O lektoroch:

Tomáš Džadžovský a Barbora Blašková sú lektori a tanečníci s mnohoročnými skúsenosťami v oblasti latinsko-amerických tancov, s bohatou účasťou na
tematických workshopoch, festivaloch a tanečných eventoch na Slovensku aj v zahraničí.

 

 

 

WORKSHOP_Herec a jeho plán

19.10.2023 I 9:00 - 16:00

CHCEM SA PRIHLÁSIŤ

Herecký workshop pod vedením Jána Mikuša je zameraný na základné princípy a pravidlá hereckej existencie na scéne. Lektor vo svojej práci skúma, na základe množstva herecko - improvizačných cvičení autentický herecký prejav, spoluprežívanie a otvorenosť k podnetom vnútorného i vonkajšieho sveta. Workshop sa dotýka hereckých metód, ktoré sa zameriavajú na sústredenie, prácu s partnerom, autenticitu prejavu, prežívanie, imagináciu a v neposlednom rade na osobnostné autorské videnia sveta dramatických hereckých postáv a situácií.

Skúsený lektor, autor a herec, prevedie adeptov a adeptky celou radou jednoduchých cvičení, na ktorých upozorní na detailné práce a momenty v hereckom umení. Workshop je určený záujemcom o divadelné, improvizované, či filmové herectvo.

O lektorovi:

Ján Mikuš, režisér, scenárista a clown. Vyštudoval réžiu na JAMU v Brne a pedagogické minimum na VŠMU v Bratislave. Pôsobil ako herecký pedagóg na Konzervatóriu a na JAMU. Ako herec absolvoval množstvo workshopov s uznávanými svetovými učiteľmi, ktorí pôsobia v Hollywoode, Broadway či v Cirque du soleil. Je držiteľom medzinárodného certifikátu, ako herec-clown od Clowndoctor internacional. Svoje predstavenia realizoval napríklad v Londýne, Moskve a v utečeneckých táboroch v Bosne a Hercegovine. Píše a režíruje rozhlasové hry pre RTVS. S nezávislým divadlom Gasparego sporadicky pripravuje rozhlasové improvizácie, alebo site specific performance, ktoré sa realizujú v špeciálnych priestoroch mimo tradičné divadelné javisko. Venuje sa aj improvizovanému filmu, výtvarnej a filmovej tvorbe. Za svoju autorskú, režijnú i hereckú prácu obdržal množstvo ocenení a účinkoval na mnohých európskych festivaloch. Je spoluzakladateľ a finančný riaditeľ Kultúrneho centra Diera do sveta.